Imitacja drewna

O materiałach drewnopodobnych

imitacja drewna

Podłoga na tarasie

Author: 1 komentarz Share:
co na taras

Jeśli po zakończeniu budowy w ogródku na tyłach domu zostaje niewykończona płyta tarasu, warto zastanowić się czym ją zwieńczyć. Płytki gresowe drewnopodobne wymagają zaangażowania fachowej ekipy lub choćby posiadania specjalistycznych narzędzi. Deska kompozytowa jest dość drogim rozwiązania i wymaga żmudnego procesu przygotowania. W ostateczności można pomyśleć o pomalowaniu powierzchni betonu specjalną farbą odporną na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

płytki gresowe na taras
Płytki gresowe imitujące drewniane deski są bardzo wytrzymałe i sprawdzą się na tarasach w restauracjach i klubach.

Czym wyłożyć balkon zamiast płytek?

Tak, więc jeśli żadne z tych rozwiązań nie jest dobre, najlepszą propozycją będzie wykorzystanie żywicy syntetycznej.

We wszystkich przypadkach, przygotowując powierzchnię balkonu, czy tarasu należy wcześniej oczyścić ją z luźnych elementów starej powłoki. Usunąć wszelkie zabrudzenia przy pomocy silnych detergentów. Jeśli na powierzchni betonu znajdują się tłuste plamy, trzeba je usunąć przy pomocy rozpuszczalnika, a następnie jeszcze raz użyć detergentu. Po myciu pozostaje przegląd powierzchni w celu zlokalizowania ubytków, które następnie uzupełniamy masą szpachlową. Po związaniu wypełnienia nawierzchnię gruntujemy i czekamy, aż wyschnie.

Żywice poliuretanowe i epoksydowe Są materiałami z technologicznej awangardy. Syntetyczne nawierzchnie świetnie sprawdzają się wewnątrz pomieszczeń, ale równie dobrze można je stosować na otwartej przestrzeni. Ich niewątpliwym atutem jest brak łączeń, co zapewnia szczelność, a co za tym idzie, nie naraża inwestycji na zimowe straty. Posadzka z żywic dwuskładnikowych jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Posadzki z żywic dzielimy na trzy kategorie.

1. Cienkowarstwowe – Nakłada się tak jak zwykłą powłokę malarską. Jej grubość wynosi od pół do jednego milimetra. Do nakładania wystarczy pędzel lub wałek. Jednak niewielka grubość warstwy żywicy sprawia, że nawierzchnia jest nieodporna na intensywną eksploatację.

2. Grubowarstwowe – grubowarstwowe wersji samo rozlewającej. Warstwa impregnatu wynosi od dwóch do pięciu milimetrów. Wcześniej należy położyć kilka warstw lakieru zabezpieczającego, tak zwanego impregnatu. Żywice łatwo można rozprowadzić pacą, a następnie użyć przygotowanych do tego ażurowych wałków. Po zastygnięciu tworzy jednolitą, lśniącą warstwę. Jeśli miejsce będzie intensywnie eksploatowane, bezpieczniej jest użyć poliuretanu. Jest bardziej elastyczny i nie ulega zmatowieniu jak epoksyd. Należy tylko pamiętać, aby do związania masy użyć utwardzacza, który jest odporny na duże nasłonecznienie.

3. Ceramiczne – są to żywice o papkowatej konsystencji, w których skład wchodzą piaski kwarcowe o różnej średnicy ziarna i różnej kolorystyce. Masę nakłada się szpachlą, a następnie wyrównuje i zaciera. Przy większych powierzchniach stosuje się maszyny do zacierania.

Tradycyjne deski na tarasie? Czy to dobry pomysł?

O ile drewno będzie odpowednie i do tego będziemy o nie specjalnie dbali to taki taras będzie nam długo służył. Wybierając drewniane deski na taras należy liczyć się z ich systematyczną impregnacją co jest kosztowne, ale przede wszystkim czasochłonne.

deski na taras

Można podłoge na tarasie wyłożyć tez blachą, ale czy to wygląda atrakcyjnie? To pozostawiamy do Państwa oceny.

podłoga z blachy na tarasie

Previous Article

Gres – płytki ceramiczne (o wyglądzie drewnianych desek)

Next Article

Jaki materiał na elewację?

Przeczytaj także:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *