Imitacja drewna

O materiałach drewnopodobnych

imitacja drewna

Jak wybierać materiały elewacyjne?

Author: Brak komentarzy Share:
materiały elewacyjne

Domy, w których mieszkamy i które wybudowaliśmy własnym trudem, wysiłkiem i wyrzeczeniami, stanowią dla nas bardzo dużą wartość. Nie tylko sentymentalną, ale również finansową. Nie powinien więc dziwić fakt, że chcemy aby budynki trwały jak najdłużej i były odporne na różnego rodzaju zagrożenia, związane z warunkami atmosferycznymi czy działalnością innych ludzi.

Zewnętrzną barierą domu, chroniącą go przed takimi czynnikami jest elewacja. To w zależności od tego, na jakie materiały wykończeniowe się zdecydujemy przy tworzeniu elewacji, będziemy mogli dłużej lub krócej cieszyć się wspaniałym wyglądem naszego domu. Nowością, która w bardzo krótki czasie zyskała duże uznanie inwestorów są dostępne od kliku lat na rynku elastyczne deski elewacyjne, dekoracyjne. Mogą one występować w wielu różnych kształtach i fakturach, przy czym do najbardziej popularnych trzeba zaliczyć elewacje drewnopodobne oraz imitujące mur pruski. Nie są to jednak jedyne dostępne na rynku rozwiązania. Przedstawiamy dostępne sposoby na wykończenie elewacji, wraz z opisaniem ich wad i zalet.

Cegła klinkierowa

cegła klinkierowa

Imitacja cegły, czy może oryginał? Co będzie lepszym rozwiązaniem dla twojego domu? Oryginalna cegła klinkierowa nie należy do najtańszych rozwiązań i trzeba być tego świadomym, kiedy decydujesz się zainwestować w nią. Z drugiej jednak strony, jest to materiał niemal niezniszczalny i bardzo odporny na różnego rodzaju uszkodzenia oraz naprawdę ciężkie warunki atmosferyczne. Duża twardość jaką posiada cegła klinkierowa sprawia, że usuwanie z niej brudu jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu. Panele ścienne, czyli akrylowe elastyczne deski elewacyjne są alternatywną, z której bez trudu można korzystać w naszych warunkach klimatycznych i nadaje się ona do wykorzystania praktycznie przy każdym rodzaju budynku. Elewacja z takich desek będzie mogła imitować nie tylko prawdziwe elewacje z drewna, ale również elewacje z cegły klinkierowej. Wszystko dlatego, że wybór wzorów jest bardzo duży i pozwala znaleźć taki wzór, który dobrze się będzie komponował z wyglądem twojego budynku. Jeśli do tej pory podobała ci się cegła klinkierowa, ale jednak nie mogłeś się zdecydować na jej zakup z powodu wysokich kosztów, to panele elastyczne mogą teraz ci pomóc w urzeczywistnieniu swoich marzeń. Wyglądają do złudzenia podobnie do cegły klinkierowej, przy czym ważą zdecydowanie mniej i są łatwiejsze w montażu. Z ich pomocą możliwe jest stworzenie nawet efektu muru pruskiego, spotykanego często w historycznych budynkach.

Tynk cienkowarstwowy a może drewnopodobny?

To chyba jedno z najczęściej stosowanych w Polsce rozwiązań elewacyjnych. Pozwala stosunkowo niskim kosztem wykonać naprawdę efektowną i trwałą elewację, dając duże możliwości jej personalizowania. Tynk cienkowarstwowy może mieć różną fakturę – spotyka się zarówno chropowate tynki, jak i gładkie. Pomalowane na dowolny kolor, nie stanowią dużego wydatku, a technologia ich wykonania bardzo dobrze się komponuje z pracami termoizolacyjnymi. Mimo wszystko, wymagającym klientom może czegoś w nich brakować. Czego? Być może eleganckiego i niepowtarzalnego widoku, a może i większej trwałości? Trzeba bowiem wiedzieć, że tynk cienkowarstwowy nie należy do zbyt mocnych, szczególnie jeśli został wykonany na warstwie styropianu.

Elastyczne deski akrylowe

deska elastyczna

Ostatnia propozycja jest najbardziej na czasie i należy do najchętniej wybieranych. To elastyczne deski deskoracyjne. Pomysł na ich stworzenie wziął się z potrzeby znalezienia tańszej i łatwiejszej w montażu, ale równie trwałej elewacji, co elewacje drewniane. Elastyczne deski elewacyjne miały swój początek około 10 lat temu. Prace nad tego rodzaju elewacjami trwały bardzo długo, a ich rezultatem są elastyczne deski elewacyjne. Mogą również występować pod wieloma innymi nazwami, takimi jak panele drewnopodobne czy elastyczna elewacja drewniana. Imitacja drewna w postaci elastycznej deski elewacyjnej jest naprawdę bardzo wysokiej jakości i pozwala uzyskać naprawdę zachwycający efekt, przy stosunkowo niskim koszcie i niewielkim nakładzie pracy. Elastyczne deski elewacyjne mają tą przewagę na wieloma innymi materiałami, że doskonale się odkształcają, a jednocześnie są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Duża gęstość materiału wraz z dodatkami uszlachetniającymi i poprawiającymi elastyczność pozytywnie wpływają na cały proces montażu, czyniąc go znacznie łatwiejszym i szybszym do wykonania – i to nawet w ciągu jednego dnia.

Podsumowanie – czy warto wybrać elastyczne deski na elewację?

Można mieć pewne wątpliwości, czy elastyczne deski elewacyjne są rzeczywiście tak dobrym wyborem, kiedy na rynku jest cała masa innych materiałów oraz sprawdzonych technologii. To wszystko prawda. Pamiętajmy jednak o tym jednym, bardzo ważnym i decydujących czynnikach, którymi sąt cena, łatwość montażu, funkcjonalność. Nie zawsze i nie każdego będzie stać na to, aby zakupić dla siebie oryginalne elewacje drewniane lub panele z cegieł klinkierowych. Elastyczne deski, imitujące okładziny z drewna, to idealne dekoracje ścian. Nie tylko trwałe, ale również nie sprawiające najmniejszych problemów z montażem, a jednocześnie dostępne w coraz to większym wyborze wzorów oraz kolorów. Warto sięgnąć po to rozwiązanie, jeśli poszukujesz trwałości i estetyki, która będzie mogła ci służyć przez wiele kolejnych lat.

Previous Article

Panele akrylowe – opinie użytkowników

Next Article

Mycie elewacji drewnopodobnej

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *