Imitacja drewna

O materiałach drewnopodobnych

imitacja drewna

Tapeta elewacyjna – nowy wymiar elewacji

Author: Brak komentarzy Share:
tapeta elewacyjna

Tapetowanie większości osób kojarzy się z dekorowaniem ścian wewnętrznych, polegającym na pokryciu ich pionowymi pasami tapet papierowych, winylowych lub lateksowych. Tapetowanie to sprawdzona, a przy tym bardzo prosta metoda na ciekawe wykończenie pomieszczeń. O trwałości tej metody decydują dwa czynniki – dokładność klejenia i przygotowania podłoża, a także rodzaj i jakość zakupionej tapety. W zależności od modelu, tapety mają różną grubość i nadają się na przykład od zmywania wodą.

Charakterystyka tapety

Nowością na rynku, która swoją premierę miała kilka lat temu, jest tapeta elewacyjna, imitująca drewno. Jak sama nazwa wskazuje, tapeta tego rodzaju przeznaczona jest do montażu na zewnątrz budynku, a dokładnie na ścianach. Tworzy wówczas na nich ciekawie wyglądające elewacje, imitujące deski. Montaż tapety elewacyjnej jest podobny do montażu klasycznych tapet wewnętrznych. Różnice polegają na tym, że tapeta elewacyjna jest klejona w pasach poziomych, zamiast pionowych. Pasy są dostępne w standardowych rozmiarach 20 x 290 cm, a ich instalacja odbywa się przy pomocy specjalnych klejów, nanoszonych na ścianę przy pomocy pacy zębatej. Umieszczone na wierzchniej warstwie tapety rysunek imitacji drewna sprawia, że końcowy efekt jest naprawdę zaskakujący i przypomina prawdziwe deskowanie, jak w budynkach o konstrukcji drewnianej.

Technologia i właściwości

Aby tapeta elewacyjna była rozwiązaniem trwałym, które można bezpiecznie stosować na zewnątrz budynków, konieczne stało się opracowanie materiału, odpornego na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Kwaśne deszcze, duże wahania temperatur i promieniowanie UV. Dodając do tego odporność na uszkodzenia mechaniczne, współczesna imitacja drewna jest materiałem bardzo zaawansowanym i spełniającym surowe kryteria wytrzymałościowe. Połączenie plastyczności z wytrzymałością i trwałością, pozwala dziś każdemu klientowi bezpiecznie wykorzystywać tapety elewacyjne na swoich budynkach, umieszczając je również na ścianach najmocniej nasłonecznionych, czyli od kierunku południowo-zachodniego. Nawet po wielu latach obecności na ścianie, zachowują one swoje pierwotne właściwości: kolory są równie intensywne jak na początku, rysunek i faktura drewna w dalszym ciągu jest widoczna, a sama tapeta reaguje na zmiany temperatur, zwiększając lub zmniejszając swoją objętość, eliminując tym samym ryzyko pękania, jak  w przypadku desek drewnianych.

Zastosowanie

Przeznaczenie tapet elewacyjnych jest jednoznaczne i polega na tym, aby wykorzystać je do ozdobienia ścian zewnętrznych. W zależności od wizji projektanta, mogą zostać umieszczone na całej powierzchni ściany, choć znacznie częściej stosuje się je wybiórczo, do wyznaczonych powierzchni, mających przełamać monotonię dużej i jednorodnej elewacji. Najczęściej spotykane miejsca na ścianach, w których możemy spotkać imitację drewna, to powierzchnia pod i nad oknami, a także poziome pasy na całej szerokości budynku, optycznie oddzielające kondygnacje od siebie. Należy pamiętać o tym, że tapeta elewacyjna może również być montowana wewnątrz pomieszczeń. Z jej pomocą można na przykład uzyskać belki rustykalne, czyli jeden z ważniejszych elementów tworzących mur pruski.

Montaż

Jedną z najważniejszych zalet tapet elewacyjnych, docenianych przez wszystkie osoby, które kiedykolwiek miały z nią styczność jest ich bardzo prosty montaż. Montaż, który nie wymaga stosowania wkrętów, kołków, wiercenia otworów ani przygotowywania rusztów i innych konstrukcji nośnych. Jak przystało na prawdziwą tapetę, tapeta elewacyjna montowana jest do podłoża za pomocą kleju. Klej nakładany jest na powierzchnię ściany przy pomocy ząbkowanej pacy. Następnie na ścianę nakłada się tapetę, stopniowo ją rozwijając i równomiernie dociskając na całej powierzchni, za pomocą specjalnego wałka. Elastyczność tapety pozwala zniwelować niewielkie nierówności i wgłębienia, bez potrzeby ich wcześniejszego uzupełniania. W przypadku klejenia tapety elewacyjnej w mniejszych odcinkach, jej przycięcie następuje na miejscu, z wykorzystaniem podstawowych narzędzi, takich jak ostry nóż.

Podsumowanie

Tapeta elewacyjna stopniowo będzie wypierała kosztowniejsze elewacje drewniane. Czynnikiem decydującym o tym, że tapety są tak chętnie kupowane jest nie tylko cena, ale również jej trwałość i bezobsługowość. Tapeta nie wymaga bowiem konserwacji, jak na przykład deski elewacyjne, narażone na pękanie pod wpływem działania promieni słonecznych. Tapeta elewacyjna z nadrukiem imitacji drewna, nawet po wielu latach od montażu zachowuje swoje oryginalne piękno i wytrzymałość.

Previous Article

Czy łatwo jest wykonać imitację drewna na fasadzie budynku?

Next Article

Imitacja drewna na elewację

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *